Penco Academy

Baton proteinowy – co to jest? Przed czy po treningu?

Jest to baton, który zawiera dodatek najczęściej białka serwatkowego lub izolatu białek. To szybkie i wartościowe źródło białka w poręcznej formie, które jest niezbędnym elementem diety każdego człowieka, ponieważ uczestniczy we wszystkich przemianach metabolicznych w organizmie. Białko jest ważnym składnikiem błony komórkowej a w niektórych przypadkach może być także substratem energetycznym. Niedobór białka przyczynia się do niedożywienia i upośledzenia funkcjonowania wielu narządów.

JAKIE SĄ NAJLEPSZE BATONY PROTEINOWE?

Jeśli chodzi o batony proteinowe często pojawia się dylemat dotyczący wyboru: który baton jest najlepszy a także, kiedy i dlaczego powinniśmy batony dodać do naszej diety. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania na przykładzie najlepszych i najbardziej optymalnych składem batonów proteinowych. Wszystko po to, aby móc zrozumieć, że skład tych batonów nie jest przypadkowy a najlepszym określeniem kompozycji składników w tym batonie będzie zdanie „inteligentny w sporcie ale świetnie się sprawdzi również na co dzień”.

KIEDY SPOŻYWAĆ BATONY PROTEINOWE?

Jak pewnie się domyślasz, najlepszym czasem na delektowanie się batonem proteinowym jest okres przed lub bezpośrednio po treningu. A to dlatego, że po pierwsze białko zwiększy Twoją wydajność (pisaliśmy już o tym we wcześniejszych artykułach), a po drugie, przyczyni się do naprawy i wzrostu masy mięśniowej. Ze względu na wysoką zawartość białka, baton proteinowy jest idealny szczególnie po ćwiczeniach, aby wspomóc regenerację mięśniową. Jest zatem idealną przekąską po treningu.

Batony proteinowe mogą być jednak używane o każdej porze dnia, również pomiędzy posiłkami. Świetnie się sprawdzą jako dodatek do przepisów dietetycznych zwiększających spożycie białka.

KTO POWINIEN JEŚĆ BATONY PROTEINOWE?

Batony proteinowe służą jednak nie tylko w wspieraniu regeneracji potreningowej i poprawie wydajności (sportowcy). Mogą być także częścią diety odchudzającej lub po prostu smaczną przekąską, wtedy gdy masz ochotę na coś słodkiego. Batony proteinowe odpowiednie są zarówno dla mężczyzn jak i kobiet poszukujących przyjemności dla podniebienia w zastępstwie słodyczy. Takie osoby pragną mieć alternatywę o niskiej zawartości cukru, którą można zjeść o każdej porze dnia, niezależnie od posiłków głównych. To sprawia, że ​​taki baton może być niezbędny dla każdego, kto prowadzi intensywny tryb życia. Wspaniały smak wypełniony pełnowartościowym białkiem oraz poręczny rozmiar przekąski decyduje, że batonik proteinowy można nosić w torbie lub kieszeni kurtki, dzięki czemu nigdy więcej nie poczujesz głodu!

Reasumując – batony proteinowe są idealnym uzupełnieniem diety osób aktywnych fizycznie. Nie ma jednak przeciwwskazań, by spożywały je osoby, które nie uprawiają sportu. Warto pamiętać tutaj o zapotrzebowaniu na białko. Światowa Organizacja Zdrowia określa minimalne zapotrzebowanie na białko na poziomie dziennym 0,8 g białka/kg masy ciała, natomiast rekomendowana ilość białka w diecie sportowca powinna się znaleźć w zakresie 1,4-2,0 g białka/kg masy ciała.

BATON PROTEINOWY – OPTYMALNY SKŁAD?

Optymalny skład batonów proteinowych powinien opierać się głównie na białkach serwatki lub mieszaninie różnych białek. Starajmy się zatem wybierać te batony, które mają w składzie białko serwatkowe, ponieważ jest to białko pełnowartościowe, zawierające komplet aminokwasów egzogennych. Na rynku dostępne są też batony z dodatkiem białka sojowego, często wybieranego przez wegan i wegetarian. Wysoka zawartość procentowa wszystkich białek (ok. 30 %) w ramach prawidłowo zbilansowanej diety pomoże uzupełnić zapotrzebowanie na białko i dostarczy cennych składników odżywczych. Często spotkać można też w batonach dodatek witamin i błonnika prebiotycznego. Dodatkowym plusem batonów proteinowych będzie niewątpliwie niska zawartość cukrów prostych i niewielka ilość substancji słodzących – bo przecież nikt z nas nie potrzebuje pustych kalorii.

BATONY PROTEINOWE NA ODCHUDZANIE

Chociaż istnieją specjalne preparaty pozwalające na szybszą redukcję tkanki tłuszczowej, tzw. spalacze tłuszczu, to ani produkty spożywcze, ani suplementy na odchudzanie same w sobie nie działają. Warto pamiętać, że najlepszym sposobem na odchudzanie jest prawidłowo zbilansowana dieta redukcyjna oraz ruch. Znane są jednak składniki pokarmowe, takie jak właśnie białko czy błonnik zawarty w batonach proteinowych, które wspomagają pewne mechanizmy metaboliczne. Mogą szybko zaspokoić głód, dać uczucie sytości zdecydowanie na dłużej niż słodkie, kaloryczne batony i dzięki temu znajdą zastosowanie u osób stosujących dietę redukcyjną.

Więcej informacji o batonach PENCO: https://pencopolska.pl/produkt/ultraprotein-bar-50g/

Zobacz także w PENCO Academy: