Wyświetlanie wszystkich wyników: 4
Białko to aminokwasy. A te są niezbędne w diecie sportowca. Czy jednak wiemy, dlaczego są tak ważne? Co się z nimi dzieje w organizmie podczas intensywnego wysiłku? Jakie jest zapotrzebowanie na aminokwasy u sportowców różnych dyscyplin? Białko jest niezbędne do życia wszystkich organizmów i stanowi najważniejszy element budulcowy mięśni, kości i chrząstek, włosów, a nawet enzymów czy hormonów. Zbudowane jest z aminokwasów czyli najmniejszych cegiełek białka. W zależności od rodzaju białka i funkcji którą pełni w organizmie, aminokwasy są ułożone w różnych sekwencjach i różnej kolejności. Aminokwasy dzielimy na dwie grupy: aminokwasy endogenne czyli takie które organizm wytwarza sam w procesach syntezy i aminokwasy egzogenne (niezbędne) – organizm nie jest w stanie sam ich wyprodukować i dlatego muszą być systematycznie dostarczane wraz z pożywieniem.
Spośród 18 aminokwasów występujących w białku żywności trzy z nich posiadają rozgałęzione boczne łańcuchy alifatyczne. Są to tzw. aminokwasy rozgałęzione (ang. branched-chain amino acid, BCAA). Należą do nich izoleucyna, leucyna oraz walina. Należą one do grupy ośmiu aminokwasów egzogennych, których organizm nie może sam wytworzyć a są bardzo ważne dla sportowców, ponieważ stanowią 1/3 składników tworzących białko mięśni szkieletowych, odpowiedzialnych za ruch. Ich główną rolą jest zapobieganie wykorzystania białka jako źródła energii przy intensywnym wysiłku.
Osoby uprawiające sport mają zwiększone zapotrzebowanie na aminokwasy, co jest uwarunkowane oddziaływaniem wysiłku na metabolizm białka w organizmie. Podczas treningu – mięśnie ulegają mikrouszkodzeniom. Aby je odbudować, potrzebne są aminokwasy z białka. W zależności od uprawianego sportu mięśnie stają się większe, silniejsze, sprawniejsze. Po treningu – w przypadku niedoborów pokarmowych, organizm musi naprawiać straty treningowe, wykorzystując własne aminokwasy (katabolizm). Procesy kataboliczne trwają nawet przez kilka godzin po treningu i wówczas organizm bardzo potrzebuje aminokwasów, by je przerwać i zacząć odbudowę. Niedobór aminokwasów w cyklu treningowym hamuje postępy, sprzyja przemęczeniu i kontuzjom.
Aminokwasy BCAA pełnią w organizmie następujące funkcje: hamują katabolizm (rozkład białek mięśniowych), przyśpieszają anabolizm (budowę masy mięśniowej), zwiększają wytrzymałość mięśni, redukują zawartość tkanki tłuszczowej, stymulują system nerwowy i hamują proces odczuwania bólu (właściwości neuromodulacyjne), wpływają na aktywność neuroprzekaźników, przeciwdziałają senności potreningowej po spożyciu węglowodanów.
Aby zapobiec deficytom aminokwasów, warto sięgnąć nie tylko po suplementy z BCAA w naszym sklepie internetowym. Beta-alanina zwiększa poziom karnozyny w mięśniach, co sprzyja budowaniu masy mięśniowej. Karnozyna to związek, który działa hamująco na zmianę pH związaną z tworzeniem się podczas treningu w mięśniach kwasu mlekowego. Pozwala to na dłuższy i bardziej efektywny trening, przywraca też równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Arginina suplementowana w połączeniu z innymi związkami jest także skuteczna w poprawie zdolności wysiłkowych sportowca. Glutamina skutecznie przeciwdziała spadkom odporności po długotrwałych wysiłkach i korzystne wpływa na procesy anaboliczne a także zwiększa poziom hormonu wzrostu.
Nie masz jeszcze konta?
Utwórz konto