Wyświetlanie wszystkich wyników: 4
Jak wspierać rozwój sportowy dziecka? Czy prawidłowa dieta zaspokaja zapotrzebowanie odżywcze i energetyczne młodego sportowca? Zadaniem rodziców jest stymulowanie dziecka do większej aktywności fizycznej a co za tym idzie zorganizowanie zajęć zarówno indywidualnych jak i grupowych. Spacery, wyjście na basen czy lodowisko to tylko niektóre ze sposobów na zachęcanie dziecka do regularnego uprawiania sportu. Już samo angażowane dziecka do małych prac domowych, spacerów z psem, czy zabaw z rodzeństwem i rówieśnikami stanowi podstawę kształtowania zdrowych nawyków, utrzymania zdrowia oraz właściwego rozwoju młodego organizmu. Wszystko te proste działania zmierzające do czynnego udziału w codziennej aktywności fizycznej zaowocują tym, że zaszczepisz u dziecka zdrowego bakcyla. Zwiększa to potrzebę własną i chęć dziecka do uczestnictwa w szkolnych zajęciach wf-u, co z czasem dodatkowo skutkować będzie wyborem ulubionej aktywności sportowej.
Dziecko ma nieco inne potrzeby żywieniowe niż dorosły. Rozwijający się organizm dziecka ma większe potrzeby, a dostarczane składniki mają go wspierać w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju. Suplementację młodego sportowca należy rozważyć dopiero wtedy, kiedy prawidłowa dieta nie jest w stanie dostarczyć wystarczającej ilości składników odżywczych. Istnieją jednak pewne składniki zawarte w suplementach diety, które uważa się za niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka – witamina D3 oraz kwasy omega-3.
To zdecydowanie tutaj najbardziej możemy pomóc naszemu dziecku. Każda aktywność fizyczna – zarówno rekreacyjna jak i profesjonalna, wiązać się będzie ze zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki energetyczne (nawet do 50%). Młody sportowiec może wymagać spożycia nawet 4000 kcal, podczas gdy jego rówieśnik nieuprawiający sportu wymaga dostarczenia około 2200-2300 kcal. Rozwój sportowy pobudza także zapotrzebowanie organizmu dziecięcego na składniki budulcowe i regulujące. Niezwykle istotne jest nawadnianie. Organizm dziecka jest bardzo wrażliwy na zaburzenia płynów ustrojowych a ryzyko odwodnienia u dzieci jest znacznie większe niż u dorosłych. Podczas wykonywania ćwiczeń w wysokiej temperaturze i wilgotności, dzieci są bardziej podatne na zagrożenia zaburzenia równowagi jonowej niż dorośli. Odwodnienie zmniejsza nie tylko wydajność sportową, ale także stanowi realne zagrożenie dla zdrowia dziecka. Dlatego też konieczne jest regularne zaspakajanie potrzeb fizjologicznych dziecka aby zapobiegać niepożądanym skutkom odwodnienia.
Produkcja potu u dzieci jest mniejsza a sam pot zawiera mniej jonów Na+ i Cl– niż u dorosłych. Dlatego też do nawodnienia dzieci zaleca się stosować napoje o niższej osmolarności (mniej skoncentrowane). Dzieci powinny pić wystarczająco dużo przed rozpoczęciem aktywności fizycznej, co 10-15 minut w trakcie wysiłku oraz bezpośrednio po treningu. Optymalne nawodnienie zarówno u dzieci jak i dorosłych zależy jednak od fizycznego zaangażowania sportowca i osiąganych rezultatów.
Nie masz jeszcze konta?
Utwórz konto