Wyświetlanie wszystkich wyników: 2
Kreatyna to niewielki peptyd zbudowanym z aminokwasów. Chociaż większa jego część znajduje się w mięśniach szkieletowych (ok. 95%), występuje także w mózgu i jądrach. Całkowita ilość kreatyny zmagazynowanej w mięśniach to ok. 120 mmol/kg suchej masy mięśniowej (w przypadku osoby ważącej 70 kg) aczkolwiek górny limit jej zasobów może dochodzić nawet do 160 mmol/kg. Prawie połowa zapotrzebowania kreatyny zaspokajana jest w wyniku wytwarzania peptydu głównie w wątrobie a także w mniejszych ilościach w trzustce i nerkach. Resztę zapotrzebowania należy jednak uzupełniać składnikami diety.
Chociaż kreatyna kojarzona jest głównie ze sportami siłowymi, szybkością i wzrostem masy mięśniowej, w roku 2018 została zakwalifikowana do kategorii I (silne dowody naukowe wspierające skuteczność, względne bezpieczeństwo) suplementów wspierających budowę masy mięśniowej a także do kategorii suplementów wspomagających wydolność na liście stworzonej przez International Society of Sports Nutrition. Dodatkowo, w roku 2019 Australijski Instytut Sportu zaliczył kreatynę do grupy A, czyli grupy suplementów ergogenicznych posiadających silne dowody naukowe potwierdzające korzyści wykorzystania kreatyny w specyficznych sytuacjach w sporcie. Takimi okolicznościami mogą być także sporty wytrzymałościowe, gdzie sportowcy spędzają zazwyczaj godziny na ciągłej aktywności: pływaniu, bieganiu czy jeździe na rowerze. Tak duża objętość treningowa w skali miesiąca oznacza, że powinni oni zaplanować niezwykle precyzyjnie i ściśle swoją dietę i wprowadzić odpowiedni plan suplementacyjny.
Kreatyna działa poprzez zwiększanie ilości fosfokreatyny niezbędnej do budowy ATP (trifosforanu adenozyny) czyli najważniejszej cząsteczki energetycznej na poziomie komórkowym służącej jako źródło energii do skurczu mięśni. Zwiększona podaż kreatyny zwiększa jej wewnątrzmięśniowe zasoby, co szczególnie jest ważne w podniesieniu wydolności w wysiłkach o wysokiej intensywności. Ale to nie wszystko. Kreatyna korzystnie wpływa na zwiększenie regeneracji powysiłkowej, wspiera profilaktykę urazów a zwiększając dostępność kreatyny w mięśniach, prowadzi do zwiększenia zdolności wysiłkowych i adaptacji do treningu. Ponadto kreatyna podwyższa uwodnienie komórki mięśniowej, co ma wpływ na jej anabolizm. Tylko odpowiednio nawodniona komórka może posiadać większą siłę oraz naturalną zdolność do wzrostu.
Nie masz jeszcze konta?
Utwórz konto