Penco Academy

Prawidłowe nawodnienie oraz odżywanie podczas zawodów na Zwift.

Czym jest Zwift?

Zwift to wirtualna platforma treningowa rozszerzająca możliwości treningu na trenażerze kolarskim. Dzięki aplikacji zainstalowanej na komputerze użytkownik może wirtualnie przenieść się na jedną z ponad 80 prawdziwych tras, np. na wymagający alpejski szlak, przejazd przez odwzorowane miasto lub trasę wyścigu kolarskiego. Zwift jest więc niejako „grą multimedialną”, z tym zastrzeżeniem, że gracz używa do sterowania nie klawiatury czy konsolowego pada, a… roweru. I trzeba przyznać że ta gra daje niewiarygodny wycisk dla organizmu!!!

 

Artykuł ten został oparty na podstawie własnych doświadczeń, obserwacji, testowania i analizowania w okresie zimowym. Właśnie podczas sezonu zimowego 2021/22 miałem przyjemność startować w wielu zawodach na platformie Zwift.

Seria Zwift Racing League – WTRL, czyli Liga Światowa w której rywalizują najlepsi zawodnicy na świecie. Dzięki dobrym wynikom w tych startach udało mi się zakwalifikować do kadry narodowej, która reprezentowała nasz kraj w drugich eMŚ. Setka najlepszych zawodników na świecie rywalizowała pomiędzy sobą o tęczową koszulkę najlepszego kolarza na świecie.

Wysiłek podczas zawodów na Zwift można porównać do zawodów XCO i CX. Zawody bardzo często trwają około godziny i praktycznie w większości czasu jest to jazda na maksa.

Bardzo precyzyjnie trzeba dobrać prawidłowe odżywanie oraz zadbać o idealne nawodnienie organizmu. Można powiedzieć, że praktycznie jest to kluczem do dobrej jazdy. Kręcąc z taką intensywnością ( 4,5 – 5,5 W/kg przez 1h ) naprawdę wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Miałem przypadki nawet, że byłem zbyt mocno nawodniony, co powodowało takie same, albo i nawet gorsze skutki jak odwodnienie.

Wiele badań naukowych potwierdziło to, że odwodnienie ma negatywny wpływ na ogólną wydolność fizyczną organizmu. Mowa w tym przypadku zarówno o wydolności tlenowej, jak i beztlenowej. Już odwodnienie na poziomie 2-3% masy ciała, powoduje spadek wydolności o 20-30%. To bardzo dużo!

Sportowiec nigdy nie powinien dopuścić do odwodnienia organizmu większego niż 2% masy jego ciała. Dlatego warto się ważyć przed oraz po zakończeniu takiej jednostki treningowej. Aby widzieć, ile utraciło się płynów. Gdy wysiłek odbywa się w otoczeniu gorącym i trwa powyżej godziny, jego intensywność jest wysoka, można sięgnąć po napoje izotoniczne. Poza wodą dostarczają one do organizmu elektrolity, które organizm usuwa razem z potem. Są to sód, potas, chlor oraz węglowodany, które stanowią źródło energii.

 

Dlaczego tak ważne jest picie napojów izotonicznych?

Ponieważ sportowiec w czasie długotrwałego treningu fizycznego, który pije tylko zwykłą wodę, może dojść do groźnego obniżenia ciśnienia osmotycznego i rozrzedzenia krwi. Powoduje do zwiększenie utraty wody z organizmu razem z moczem. W efekcie końcowym organizm wcale nie jest nawodniony. Sama woda sprawdza się tylko w przypadku jazd przy niskiej intensywności, które trwają krócej niż 60 minut. Ja w tym sezonie używałem oraz nadal używam PENCO. Chętnie zdradzę Wam co i jak najlepiej używać.

 

PRZED STARTEM

2, 3 h przed startem już nawadniam się: MINERAL DRINK https://pencopolska.pl/produkt/mineral-drink-900-g/. Tego samego również używam w trakcie wyścigu, plus w drugim bidonie mam zawsze: ENERGY DRINK https://pencopolska.pl/produkt/energy-drink-4500g/

15 – 10 min przed startem stosuje żel z kofeiną: CAFFEINE GEL 35 g https://pencopolska.pl/produkt/caffeine-gel-35g/

 

W TRAKCIE

Co 15, 20 min podczas wyścigu używam ENERGY GEL LONG TRAIL 70 g TUBE https://pencopolska.pl/produkt/energy-gel-long-trail-70g-tube/ oraz ENERGY GEL LONG TRAIL 35 g https://pencopolska.pl/produkt/energy-gel-long-trial-35g/.  Idealnie w celu uzupełnienia elektrolitów polecam: AC SALTS 120 kaps. https://pencopolska.pl/produkt/ac-salts-120-kaps/

 

PO STARCIE

Po wyścigu oczywiście regeneracja czyli RESTART DRINK https://pencopolska.pl/produkt/restart-drink-50g/

 

 

Finalnie sezon Zwift 2021/22 zakończyłem następującymi wynikami, używając powyższego zestawu.

 

? 70 place in UCI Esports World Championships 2022

?? 4th place in Esports ZTPL Polish Championships 2022

 

Zobacz także w PENCO Academy: