Czym jest Zwift?
Zwift to wirtualna platforma treningowa rozszerzająca możliwości treningu na trenażerze kolarskim. Dzięki aplikacji zainstalowanej na komputerze użytkownik może wirtualnie przenieść się na jedną z ponad 80 prawdziwych tras, np. na wymagający alpejski szlak, przejazd przez odwzorowane miasto lub trasę wyścigu kolarskiego. Zwift jest więc niejako “grą multimedialną”, z tym zastrzeżeniem, że gracz używa do sterowania nie klawiatury czy konsolowego pada, a… roweru. I trzeba przyznać że ta gra daje niewiarygodny wycisk dla organizmu!!!
Artykuł ten został oparty na podstawie własnych doświadczeń, obserwacji, testowania i analizowania w okresie zimowym. Właśnie podczas sezonu zimowego 2021/22 miałem przyjemność startować w wielu zawodach na platformie Zwift.
Seria Zwift Racing League – WTRL, czyli Liga Światowa w której rywalizują najlepsi zawodnicy na świecie. Dzięki dobrym wynikom w tych startach udało mi się zakwalifikować do kadry narodowej, która reprezentowała nasz kraj w drugich eMŚ. Setka najlepszych zawodników na świecie rywalizowała pomiędzy sobą o tęczową koszulkę najlepszego kolarza na świecie.
Wysiłek podczas zawodów na Zwift można porównać do zawodów XCO i CX. Zawody bardzo często trwają około godziny i praktycznie w większości czasu jest to jazda na maksa.
Bardzo precyzyjnie trzeba dobrać prawidłowe odżywanie oraz zadbać o idealne nawodnienie organizmu. Można powiedzieć, że praktycznie jest to kluczem do dobrej jazdy. Kręcąc z taką intensywnością ( 4,5 – 5,5 W/kg przez 1h ) naprawdę wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Miałem przypadki nawet, że byłem zbyt mocno nawodniony, co powodowało takie same, albo i nawet gorsze skutki jak odwodnienie.
Wiele badań naukowych potwierdziło to, że odwodnienie ma negatywny wpływ na ogólną wydolność fizyczną organizmu. Mowa w tym przypadku zarówno o wydolności tlenowej, jak i beztlenowej. Już odwodnienie na poziomie 2-3% masy ciała, powoduje spadek wydolności o 20-30%. To bardzo dużo!
Sportowiec nigdy nie powinien dopuścić do odwodnienia organizmu większego niż 2% masy jego ciała. Dlatego warto się ważyć przed oraz po zakończeniu takiej jednostki treningowej. Aby widzieć, ile utraciło się płynów. Gdy wysiłek odbywa się w otoczeniu gorącym i trwa powyżej godziny, jego intensywność jest wysoka, można sięgnąć po napoje izotoniczne. Poza wodą dostarczają one do organizmu elektrolity, które organizm usuwa razem z potem. Są to sód, potas, chlor oraz węglowodany, które stanowią źródło energii.
Dlaczego tak ważne jest picie napojów izotonicznych?
Ponieważ sportowiec w czasie długotrwałego treningu fizycznego, który pije tylko zwykłą wodę, może dojść do groźnego obniżenia ciśnienia osmotycznego i rozrzedzenia krwi. Powoduje do zwiększenie utraty wody z organizmu razem z moczem. W efekcie końcowym organizm wcale nie jest nawodniony. Sama woda sprawdza się tylko w przypadku jazd przy niskiej intensywności, które trwają krócej niż 60 minut. Ja w tym sezonie używałem oraz nadal używam PENCO. Chętnie zdradzę Wam co i jak najlepiej używać.
PRZED STARTEM
2, 3 h przed startem już nawadniam się: MINERAL DRINK https://pencopolska.pl/produkt/mineral-drink-900-g/. Tego samego również używam w trakcie wyścigu, plus w drugim bidonie mam zawsze: ENERGY DRINK https://pencopolska.pl/produkt/energy-drink-4500g/
15 – 10 min przed startem stosuje żel z kofeiną: CAFFEINE GEL 35 g https://pencopolska.pl/produkt/caffeine-gel-35g/
W TRAKCIE
Co 15, 20 min podczas wyścigu używam ENERGY GEL LONG TRAIL 70 g TUBE https://pencopolska.pl/produkt/energy-gel-long-trail-70g-tube/ oraz ENERGY GEL LONG TRAIL 35 g https://pencopolska.pl/produkt/energy-gel-long-trial-35g/. Idealnie w celu uzupełnienia elektrolitów polecam: AC SALTS 120 kaps. https://pencopolska.pl/produkt/ac-salts-120-kaps/
PO STARCIE
Po wyścigu oczywiście regeneracja czyli RESTART DRINK https://pencopolska.pl/produkt/restart-drink-50g/
Finalnie sezon Zwift 2021/22 zakończyłem następującymi wynikami, używając powyższego zestawu.
? 70 place in UCI Esports World Championships 2022
?? 4th place in Esports ZTPL Polish Championships 2022